Wymiary domku letniskowego bez pozwolenia na budowę

domek letniskowy

admin

Opublikowano3 września 2023

Domek letniskowy stanowi dla wielu ucieczkę od rutyny dnia codziennego, zapewniając zakątek do odpoczynku w otoczeniu przyrody – oddalony od miejskiego zgiełku, hałasu i tłocznych ulic. W otoczeniu bujnej zieleni można cieszyć się chwilami spokoju i wypoczynku. 

Przyjrzyjmy się, czym jest tak naprawdę jest domek letniskowy w świetle prawa oraz  jakie są wymiary domku letniskowego, które pozwalają na jego wybudowanie bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Domek letniskowy – definicja w świetle polskiego prawa

Określenie „domku letniskowego” nie ma formalnej definicji w przepisach, jednak ze względu na jego zamierzone zastosowanie – czyli użytkowanie sezonowe do celów mieszkalnych, a nie na stałe przez cały rok – można je zaklasyfikować jako rodzaj indywidualnego budynku rekreacyjnego. Taki budynek, przeznaczony do okresowego wypoczynku, podlega regulacjom ustalonym w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakie powinny być spełnione przez budynki oraz ich usytuowanie.

Warto zaznaczyć, że budynki przystosowane do pełnienia funkcji mieszkalnych przez cały rok są klasyfikowane jako budynki mieszkalne zgodnie z definicją ustawodawcy. Dlatego ważne jest dokładne rozróżnienie między tymi dwoma terminami. To ma szczególne znaczenie, ponieważ proces budowy budynku mieszkalnego wiąże się z większą liczbą formalności i wymogów wynikających z przepisów prawa budowlanego oraz norm technicznych. W przypadku konstrukcji domku letniskowego przeznaczonego do krótkotrwałego wypoczynku, przepisy nie są tak restrykcyjne.

Jakie wymiary domku letniskowego pozwalają na budowę bez pozwolenia?

Od 3 stycznia 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu, weszła w życie nowelizacja przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ta zmiana przyniosła istotne ułatwienia w kontekście budowy domków letniskowych. Wcześniej na podstawie zgłoszenia można było budować domki letniskowe o powierzchni nieprzekraczającej 35m2, teraz istnieje możliwość wzniesienia takiego obiektu o powierzchni do 70m2 na podstawie jedynie zgłoszenia. Co eliminuje potrzebę ubiegania się o pozwolenie na budowę.

W ramach tej nowelizacji poszerzono zakres budów, które nie wymagają formalnego pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do katalogu projektów dodano również:

  • wolnostojące, parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m2, lecz nie przekraczającej 70 m2;
  • konstrukcje te mogą mieć rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m oraz wysięg wsporników do 2 m;
  • na każde 500 m2 powierzchni działki wolno umieścić jeden taki obiekt.

Domek letniskowy bez pozwolenia na budowę – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto w tym miejscu nadmienić, że zarówno poddasze, jak i antresola nie są wliczane do metrażu domku, więc te rozwiązanie pozwalają na zwiększenie przestrzeni użytkowej domku letniskowego – bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Na mocy aktualnych przepisów, możliwa jest budowa domku letniskowego o powierzchni do 70 m² bez konieczności zaangażowania kierownika budowy.

Sprawdź naszą ofertę domków z drewna – wykonujemy między innymi domki z antresolą oraz drewniane domki parterowe .

Kategorie
To Top
Zadzwoń teraz Zadzwoń teraz