Jak urządzić domek letniskowy

Domek letniskowy drewniany

admin

Opublikowano7 maja 2024

Własny domek letniskowy to dla wielu osób spełnienie ich marzeń. Domek może stać się konstrukcją na czas wyjazdu poza miasto, jak również zostać postawiony na działce rekreacyjnej, nad morzem, w górach lub innym wybranym miejscu. O ile zakup domków z drewna może być dość prosty, gdyż do dyspozycji mamy gotowe konstrukcje udostępniane bezpośrednio przez ich producentów, to jego wyposażenie i aranżacja może przysporzyć nieco problemów. W tym artykule przybliżamy ten temat udzielając praktycznych porad związanych z urządzaniem wnętrz w domach letniskowych.

Umeblowanie w domku letniskowym

Wybór umeblowania zależy od powierzchni, rozkładu pomieszczeń, a także indywidualnych oczekiwań osób, które z domku będą korzystać. Często umeblowanie rozpoczyna się od ustalenia, jakie meble są nam niepotrzebne w naszym stałym miejscu zamieszkania i które z nich możemy wywieść do naszego domku letniskowego, gdzie staną się elementem jego wyposażenia. W ten sposób decydujemy się na rozwiązanie budżetowe, jednak ryzykujemy, że nasz domek stanie się graciarnią.

By tego uniknąć warto pomyśleć o wykorzystaniu mebli wykonanych z tego samego materiału – na przykład rattanu lub wikliny, świetnie sprawdzających się tak w aranżacji pomieszczeń, jak i tarasu na zewnątrz. Najważniejsze elementy umeblowania to kanapa, krzesła lub fotele, blat, szafa na ubrania oraz stolik na rozmaite akcesoria. Warto pomyśleć też o meblach tapicerowanych, które pomogą stworzyć przytulny, typowo domowy klimat.

Wykańczanie ścian i elewacji domku

Domki letniskowe są zazwyczaj wykonywane z drewna, a ich odbiorcy mogą dowolnie wybrać kolor, na który zostaną pomalowane. Warto ograniczyć się do jasnych barw, które pomogą powiększyć optycznie wnętrze. Dobrym wyborem będzie pastelowy odcień błękitnego, zieleni lub beżu. Oczywiście malowanie to nie tylko troska o walory estetyczne, ale także sposób na konserwację drewna. Dlatego w trakcie wyboru farby warto sięgać po emalie dedykowane do drewna, której pigmenty zagwarantują solidne krycie, zamaskowanie potencjalnych niedoskonałości oraz przede wszystkim – ochronę materiału.

Tkaniny we wnętrzu domku letniskowego

Domki letniskowe posiadają przeszklenia, a dedykowane do nich systemy osłonowe to przede wszystkim tkaniny. Warto wybierać firanki w stylu rustykalnym, mocno ażurowe lub wyposażone w ozdobne koronki. Ich uzupełnieniem mogą być zasłonki w jasnych odcieniach, najlepiej kontrastujących z kolorystyką ścian.

Dodatki dobrane do regionu

W dekoracji domku letniskowego warto pomyśleć o dopasowaniu dodatków do kultury regionu, w którym domek się znajduje. Domki ulokowane na pomorzu mogą zostać wyposażone w dodatki w stylu marynistycznym – obiekty z motywami ryb, żeglarzy, połowów. W przypadku domków w okolicy gór, warto pomyśleć o wykończeniu za pomocą elementów dekoracyjnych z motywami krajobrazu górskiego. Domki ulokowane na obszarach wiejskich mogą natomiast zostać wykończone w stylu rustykalnym. Za pomocą odpowiednio dobranych ozdób możemy szybko i tanio stworzyć wyjątkowy klimat, podkreślający wyjątkowość naszej konstrukcji letniskowej.

W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi domki letniskowe z antresolą oraz domki bez pozwolenia z poddaszem.

Kategorie
To Top
Zadzwoń teraz Zadzwoń teraz