Ile kosztuje domek letniskowy?

admin

Opublikowano7 maja 2024

Posiadanie własnego domku letniskowego to marzenie wielu osób, które wbrew pozorom nie jest szczególnie drogie w realizacji. Samodzielne przygotowanie konstrukcji od podstaw może być co prawda czasochłonne i obciążające, jednak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Alternatywą jest zakup domku letniskowego w wersji gotowej, przeznaczonej do montażu na wybranym obszarze. Jest to rozwiązanie mniej obciążające pracą, a mimo to wciąż stosunkowo tanie. W tym artykule skupiamy się na związanych z domkami letniskowymi kwestiach finansowych – podpowiadamy co dokładnie generuje koszty, jaka może być ich wysokość oraz jak konstrukcja domku wpływa na jego cenę.

Dom letniskowy – najważniejsze koszty budowy

Samodzielne wybudowanie domu letniskowego powinno być dokładnie zaplanowane, a najlepiej także skonsultowane ze specjalistą. Ostateczna kwota całej inwestycji różni się w zależności od przewidzianych etapów pracy, zaplanowanych do wykorzystania materiałów oraz innych kwestii.

Pierwszym kosztem jest stworzenie projektu, jeśli takowym nie dysponujemy. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy biura projektowego lub innego kontrahentach. Oczywiście w internecie znajdziemy wiele projektów ogólnie dostępnych i darmowych, którymi również możemy się posłużyć.

Materiały konstrukcyjne to główny generator kosztów. Potrzebne będą do wykonania ścian, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych elementów. Oprócz drewna konstrukcyjnego, warto pomyśleć o materiałach izolacyjnych, płytach OSB, płytkach na podłogę, wykładzinie i pokryciu dachowym.

O ile prace budowlane realizujemy samodzielnie, to nie stanowią one dodatkowego generatora kosztów. W innym wypadku należy do kosztów inwestycji doliczyć opłaty za robociznę. Ostatnim istotnym elementem wydatków jest zakup wyposażenia, systemu oświetleniowego, urządzeń AGD i dekoracji.

Podsumowując, stworzenie małego domku drewnianego zależy w dużym stopniu od projektu, rozmiaru i cen materiałów, zazwyczaj jednak jako dolną granicę określa się kwotę 2-2,5 tys. zł za m2. Dotyczy to oczywiście najprostszych konstrukcji drewnianych.

Domek letniskowy gotowy – koszty inwestycji

Domki letniskowe możemy też zamówić w wersji gotowej, co znacząco skraca czas potrzebny na sfinalizowanie inwestycji i zarazem gwarantuje, że od razu po dostarczeniu i zainstalowaniu, domek będzie gotowy do użycia.

Domki letniskowe drewniane są stosunkowo tanie w wersji gotowej. Najprostsze konstrukcje kosztują niekiedy zaledwie 6-9 tys. zł. Są to oczywiście domki z drewna o niewielkim rozmiarze, przeznaczone dla jednej lub góra dwóch osób. Im bardziej rozbudowany będzie domek, tym większa będzie ostateczna cena. Obecność tarasu, zadaszenia nad tarasem, antresoli, piętra, balkonu oraz innych elementów konstrukcyjnych może podnieść ostateczną cenę nawet do kilkudziesięciu tys. zł.

Warto rozważyć zamówienie domku wraz z usługą montażu, która co prawda jest obarczona dodatkową opłatą, jednak daje nam gwarancję, że zostanie przeprowadzona prawidłowo, a domek będzie stabilnie osadzony na podłożu. Koszt tej usługi jest ustalany indywidualnie względem konkretnych konstrukcji.

W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi domki letniskowe z antresolą oraz domki bez pozwolenia z poddaszem.

Kategorie
To Top
Zadzwoń teraz Zadzwoń teraz