Czym pomalować domek drewniany na zewnątrz?

admin

Opublikowano7 maja 2024

Malowanie domku to kluczowy etap finalizacji całej inwestycji, pozwalający na dostosowanie wyglądu do własnych preferencji oraz zakonserwowanie powierzchni drewnianych. W tym celu warto wykorzystać dedykowane do tego farby, który wzmocnią konstrukcję oraz wspomogą w ochronie przed wilgocią i innymi czynnikami środowiskowymi. W tym artykule przybliżamy temat malowania domków drewnianych – podpowiadamy jakie rodzaje farb warto wykorzystać oraz jakich korzyści możemy się spodziewać z ich zaaplikowania.

Malowanie domków drewnianych – w kilku krokach

Domki drewniane maluje się w celu ich zabezpieczenia przed uszkodzeniami w przyszłości oraz poprawy walorów wizualnych. Domki pomalowane i odpowiednio chronione będą dłużej służyć swoim nabywcom, tworząc stabilną i komfortową przestrzeń do sezonowego zamieszkiwania. Najczęściej malowanie realizowane jest w trzech głównych krokach, które obejmują:

  • przygotowanie powierzchni domku,
  • zabezpieczenie wybranych miejsc,
  • przeprowadzenie malowania.

Przygotowanie ścian domku do malowania

Zanim rozpoczniemy malowanie, należy odpowiednio przygotować ściany, czyli przeprowadzić ich mniej lub bardziej zaawansowaną renowację. W przypadku nowych konstrukcji, w zupełności wystarczające będzie oczyszczenie ścian z zabrudzeń, pyłków oraz potencjalne usunięcie nierówności i fragmentów odstających od powierzchni. Popularnym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie szlifowania powierzchni elewacji, co pozwoli uzyskać świetne efekty wizualne po zakończonym malowaniu.

Zabezpieczenie wybranych miejsc

Nie wszystkie elementy w konstrukcji domu pragniemy pomalować. Okolice szyb, drzwi oraz wszelkie inne miejsca, w których drewno styka się z innymi materiałami, warto dokładnie zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się malarskie taśmy papierowe, łatwe w aplikacji i demontażu oraz skuteczne w zabezpieczaniu przed dostępem farby.

Malowanie powierzchni domku drewnianego

Po wykonaniu czynności przygotowawczych, należy zabrać się do malowania. Obejmuje ono dwa etapy: zagruntowanie powierzchni oraz malowanie właściwe. Zagruntowanie ma na celu wypełnienie porów i stworzenie stabilnej powierzchni, na której pojawi się farba. Warto w tym celu wykorzystać dedykowane do drewna środki, na przykład w formie impregnatu lub farby podkładowej, lub też inne rozwiązania na bazie olejów.

Malowanie właściwe należy realizować powoli i z cierpliwością, rozprowadzając równomierną warstwę farby na całej powierzchni. Do malowania można wykorzystać narzędzia manualne (wałki i pędzle) a także pistolety natryskowe. Wybór konkretnej metody malowania zależy od naszych upodobań, wielkości konstrukcji oraz zamierzonego tempa realizacji prac.

Malowanie realizuje się zazwyczaj w dwóch warstwach. Jeśli powierzchnia nie została odpowiednio przygotowana, konieczne może okazać się także nałożenie warstwy kolejnej. Najczęściej jednak dwie warstwy farby w zupełności wystarczają, aby całkowicie pokryć powierzchnię drewna i uzyskać atrakcyjny, intensywny kolorystycznie efekt.

W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi domki letniskowe z antresolą oraz domki bez pozwolenia z poddaszem.

Kategorie
To Top
Zadzwoń teraz Zadzwoń teraz