Domki drewniane to konstrukcje wykorzystywane zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim, gdy aura pogodowa staje się mniej obciążająca. Niektórzy inwestorzy pragną jednak wykorzystać domki drewniane przez cały rok, a tym samym poszukują skutecznych sposobów na poprawę ich walorów izolacyjnych. W tym artykule przybliżamy najskuteczniejsze sposoby na izolację domku drewnianego – podpowiadamy jakie rozwiązania warto wykorzystać oraz jak poradzić sobie samodzielnie z ich zaaplikowaniem.
Wybór termoizolacji czy ocieplenia?
Właściciele domków drewnianych mają do dyspozycji dwa główne rozwiązania. Pierwszym jest zaaplikowanie dodatkowych warstw izolujących, które będą pełnić swoje funkcje tak w okresie zimowym jak i latem. Zimą będzie przeciwdziałać uciekaniu ciepła na zewnątrz, latem będzie gwarantować delikatny chłód wewnątrz. Ocieplenie tymczasem jest rozwiązaniem mającym na celu wspomóc funkcjonowanie domku w okresie wyłącznie zimowym.
Dostępne metody ocieplenia domku drewnianego
Rozwiązania są dwa – ocieplenie od strony zewnętrznej lub wewnętrznej. Od razu warto zauważyć, że rozwiązanie drugie jest bardziej popularne, gdyż pozwala zachować wygląd domku w stanie niezmienionym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób dysponujących domkami drewnianymi o rustykalnym, atrakcyjnym wizualnie charakterze.
Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych należy wełna mineralna, pianka PUR oraz różne formy granulatu. Wełna mineralna jest w tym gronie szczególnie warta uwagi – gwarantuje nie tylko świetne parametry izolacyjne, ale również aktywny przepływ powietrza, co czyni ją izolacją „oddychającą”. Wyposażony w nią budynek będzie nie tylko ciepły, ale również bezpieczny od rozwoju pleśni i grzybów oraz gromadzenia się wilgoci.
Jak ocieplić domek drewniany wełną mineralną?
Przeprowadzenie całego zadania nie jest szczególnie trudne i nie wymaga doświadczenia ani dostępu do specjalistycznych urządzeń. Ocieplenie polega przede wszystkim na rozwinięciu rolki z wełną mineralną i jej rozłożeniu na wybranych powierzchniach. Zaleca się wciśnięcie materiału w kanty konstrukcji domków z drewna w celu jej przymocowania. Najczęściej wybór pada na rolki wełny grubej na 10 cm, choć w przypadku mniejszych konstrukcji w zupełności wystarczy 7 cm.
Najskuteczniejsze będzie rozprowadzenie wełny mineralnej na zaaplikowanej uprzednio folii wiatroizolacyjnej. Jest to cienka lecz skuteczna warstwa chroniąca przed intensywnymi powiewami wiatru. Po zaaplikowaniu wełny można przykryć ją płytami OSB lub też kartonowymi. Po zamontowaniu na dachu zaleca się natomiast przymocować podbitkę.
Co należy ocieplić w domku drewnianym?
Domek letniskowy warto ocieplić na całej jego powierzchni. Wełnę mineralną można rozłożyć na ścianach, dachu, podłodze. Ważne jest także zabezpieczenie stolarki drzwiowej i okiennej, przez których okolice dochodzi do największych ubytków ciepła. Warto w ich pobliżu szczególnie dokładnie i szczelnie rozłożyć warstwę izolacyjną.
W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi domki letniskowe z antresolą oraz domki bez pozwolenia z poddaszem.